Péče o trávník - údržba trávníku - vertikutace, aerifikace, hnojení,vyhrabávání, pískování, setí, sekání trávníku
Každý trávník vyžaduje od svého založení péči. Údržba trávníku je velice náročný soubor činností, kterými můžeme dosáhnout požadované kvality trávníku. Péče o trávník se skládá s zavlažování, sekání, hnojení, prořezávání, provzdušňování, pískování, vyhrabávánía a zařezávání to ovšem odpadá pokud máme plastové, hliníkové nebo jiné obrubníky. Máte zájem o údržbu trávníku kontaktujte nás!!!
Vertikutace (prořezávání), aerifikace (provzdušňování), vyhrabávání, hnojení trávníku
Vertikutace, prořezávání trávníku - tato činnost je nezbytnou součástí komplexní péče o travník. V trávníku, starším jak jeden rok, přirozeně vznikají travní plsti, které vznikají postupným hromaděním odumřelých částí travy. Odumřelé travní části se nestíhají přirozeně rozkládat a dochází k tvorbě vrstvy, která má negativní vliv na propustnost vody, vzduch a živin ke kořenům trávníku. Pro odstranění travní plsti provádíme vertikutaci nebo-li prořezání, touto činností se prořeže travní drn. Na malé plochy používáme ruční prořezávací hrábě na větší plochy strojovou mechanizaci.
Aerifikace, provzdušňování trávníku - je dalším zásahem, který provádíme při komplexní péči o trávník. Aerifikace je poměrně vzácnou činností při péči o trávník na malých plochách. Většinou se s ní setkáváme u velkých travnatých ploch. Je to s důvodu nedostatku malé mechanizace a ceny velkých strojů, které se využívají například na golf nebo jiná sportovní hřiště. Cílem aerifikace nebo-li provzdušnění je snížení stupně zhutněné vegetační vrstvy, hlubší provzdušnění profilu travního drnu a zlepšení průsaku vody.
Vyhrabávání a čištění trávníku - na jaře i na podzim odstraňujeme odumřelé části rostlin a trávníku. Ručním hrabáním odstraňujeme také spadané listí, větve a ostatní nežádoucí předměty. Pro odstranění můžeme také použít vyčesávací stroje, ketré rychleji odstraní odumřelé části rostlin a trávy.
Hnojení trávníku - jelikož máme vysoké požadavky na vzhled a dobrý stav trávníku je nutné trávník přihnojovat. Základním zdrojem energie jsou minerální živiny - dusík, fosfor, draslík, hořčík, vápník a stopové prvky. Pro růst trávníku je nezbytný dusík, fosfor je důležitý pro vývoj kořenové struktury. Po zimě je důležité doplnit živiny, začínáme startovacím hnojením. Celkovou dávku živin, zvláště dusíku, potřebných pro jeho svěžest a dobrý stav po celý rok, je vhodné rozdělit do více aplikací. Počet aplikací hnojiva během jednoho vegetačního odbdobí, se může lišit, obvykle se provádí 2 až 5 krát za rok v závislosti na množství látek v dané dávce.
Pískování, setí, sekání trávníku
Pískování trávníku - pravidelné pískování trávníku se doporučuje pro zvýšení propustnosti svrchní vrstvy pro vodu a vzduch. Trávník rychleji odbourává travní plsti a zarovná drobné nerovnost v travnaté ploše. Pískování většinou provádíme po vertikutaci nebo po aerifikaci, ale lze trávník zapískovat i bez těchto činností. Pro pískování trávníku je nejlépe používat křemičitý písek, lze ho i námíchat s travním substrátem.
Setí nebo dosévání trávníku - nejčastější způsob založení trávníku je výsev travního semene. Tento zůsob má jasnou výhodu a to je jeho cena. Dosévání se provádí při údržbě trávníku je-li v trávníkové ploše místo větší jak dlaň ruky, je třeba místo dosít. Trávník se rozrůstá, odnožuje do stran, ale takle velké místo bude zarůstat delší dobu, a proto je lepší místo dosít.
Sekání, kosení trávníku - časově nejnáročnější a nejčastější při péči o trávník je jeho sekání nebo-li kosení. Účelem kosení, sekání trávníku je udržení požadované výšky a vzhledu.